14172
دوشنبه 18 اسفند 1399
287

۱۴۰۰؛ سال آخر قرن یا آغازِ سال پایانیِ قرن؟

همان بحثی که در سال ۲۰۰۰ میلادی درگرفت که سال ۲۰۰۰ آغاز قرن ۲۱ و هزارۀ سوم است یا سال ۲۰۰۱ را باید مبدأ بدانیم دربارۀ سال ۱۴۰۰ خورشیدی هم درگرفته: این پرسش که آیا نوروز ۱۴۰۰ پایان قرن است یا ۱۴۰۰ شروع سال پایانی قرن است؟

آگاه -همان بحثی که در سال 2000 میلادی درگرفت که سال 2000 آغاز قرن 21 و هزارۀ سوم است یا سال 2001 را باید مبدأ بدانیم دربارۀ سال 1400 خورشیدی هم درگرفته: این پرسش که آیا نوروز 1400 پایان قرن است یا 1400شروع سال پایانی قرن است؟

۱۴۰۰؛ سال آخر قرن یا آغازِ سال پایانیِ قرن؟

مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده است:« بر اساس محاسبات صورت گرفته شروع سال ۱۴۰۰ به معنای آغاز قرن جدید هجری خورشیدی نیست.»

این مرکز این گونه توضیح داده است:

«معنای قرن یا سده، یکصد سال است. هر تقویم یک مبدأ دارد و در عرف اولین سال هر تقویم سال یک محسوب می‌شود. روز اول نخستین قرن هجری خورشیدی، جمعه ۱ فروردین ۱ و روز پایان آن، سه‏‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۰۰، است. روز اول قرن دوم هجری خورشیدی، چهارشنبه ۱ فروردین ۱۰۱ و روز آخر آن، یک‏شنبه ۲۹ اسفند ۲۰۰، است. با این روال، قرن چهاردهم هجری خورشیدی هم از روز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۰۱، آغاز شده و روز یک‏شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به انجام خواهد رسید.

بنابراین، روز اول قرن پانزدهم هجری خورشیدی، دوشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۱ خواهد بود.»

با این حال برخی به رغم این نظر صریح و تخصصی معتقدند این تفکیک کار را دشوار می‌کند با این یادآوری که در کشورهایی که از تقویم میلادی استفاده می‌کنند و تقویم غالب دنیای امروز هم هست نیز به جای بحث در این باره هر دو تعبیر در سال 2000 به کار می‌رفت!

منبع:عصرایران


تلگرام آگاه نیوز
اینستاگرام آگاه نیوز
نظر کاربران
ارسال نظر
اخبار خوزستان

خبر داغ پربحث ترین
هفته نامه الکترونیکی آگاه
گزارش تصویری

سایت مقام معظم رهبری
رياست جمهوري
پایگاه اطلاع رسانی دولت
خبرگزاری ملت
مجلس شورای اسلامی
استانداری خوزستان
طراحی و پیاده سازی: راد وب