15619
چهار شنبه 30 تیر 1400
299

ظرفیت‌های لازم برای رفع محرومیت‌ در خوزستان بکار گرفته می‌شوند

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به مصوبه هیات دولت در راستای جبران بخشی از خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی و دامداری استان خوزستان گفت: همه ظرفیت‌های لازم برای رفع محرومیت‌های موجود در شهرهای خوزستان بکار گرفته خواهند شد.

آگاه -فاضل عبیات روز چهارشنبه با حضور در بین مردم سوسنگرد ضمن اعلام مواضع نظام جمهوری اسلامی مبنی بر رسیدگی فوری به مشکلات و محرومیت‌های مردم استان اظهارداشت: در راستای رسیدگی به مشکلات موجود، کمیته‌هایی تشکیل شده تا برای رفع مشکلات اقتصادی و کاهش بیکاری در منطقه دشت آزادگان و حمیدیه برنامه ریزی‌ کاربردی و اساسی انجام دهند.

وی یکی از محورها برای انجام برنامه‌ریزی‌ اقتصادی از سوی کمیته‌های تشکیل شده در راستای کاهش محرومیت‌های موجود در خوزستان را جزء سه بند "پ" ماده ۳۲ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور عنوان‌ کرد و گفت: براساس این بند قانونی و همچنین تصویب‌نامه هیات وزیران، شهرستان‌های کم برخوردار از اشتغال (۱۲ شهرستان خوزستان) ایذه، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، مسجدسلیمان، باغملک، لالی، گتوند، اندیکا، هفتگل، هویزه و حمیدیه مشمول معافیت‌های مالیاتی مشابه با مناطق آزاد هستند.

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی همواره بر رفع محرومیت‌ها در مناطق موجود تاکید دارد گفت: در همین راستا بهره‌مندی این شهرها از چنین ظرفیتی سال گذشته به درخواست دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گنجانده شده است.

وی یادآورشد: بر اساس بند "د" تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰، این شهرستان‌ها از معافیت‌های مالیاتی مشابه مناطق آزاد بهره مند شده‌اند.

عبیات یادآورشد: قطعا با سیاست‌های حمایتی که در قالب این تبصره و اجزاء آن تعیین شده، شاهد سرمایه‌گذاری‌ متعدد در ابعاد مختلف در استان خوزستان خواهیم بود.

اختصاص پنج هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال برای مقابله با تنش آبی در خوزستان 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه مبلغ پنج هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال برای مقابله با تنش آبی در بخش کشاورزی ویژه استان خوزستان به تصویب رسیده است گفت: در همکاری مشترکی که بین دولت و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) صورت گرفته، مبلغ ۶۰ میلیارد ریال برای جبران خسارت‌ وارده به احشام و دام‌های سبک و سنگین در مناطق دشت آزادگان و هویزه پرداخت می‌شود.

عبیات یادآورشد: به منظور جبران خسارات کشاورزان و دامداران آسیب دیده از خشکسالی، دولت ۹۰ درصد از حق بیمه صندوق کشاورزی را پرداخت خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه به‌منظور تامین منابع مورد نیاز برای رفع مشکلات موجود پیگیری‌های اساسی در جریان است گفت: برای تامین منابع تعیین شده از سوی هیات دولت، تخصیص ۱۰۰ درصدی این اعتبارات درخواست شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان خاطر نشان‌کرد: از هفته آینده نیز مابقی خسارت مربوط به سیلات ۹۸ استان خوزستان پرداخت خواهد شد.

۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال منابع درنظرگرفته شده برای مناطق محروم خوزستان

عبیات با اشاره به اینکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برای مناطق محروم استان خوزستان پیش‌بینی شده است گفت: بخش قابل توجهی از این منابع به شهرستان دشت آزادگان اختصاص خواهد یافت تا صرف هزینه‌های مربوط به زیرساخت‌های خدماتی از جمله مسیرهای ارتباطی شود.

وی یادآورشد: نظام و دولت با جدیت در تلاش برای رفع مشکلات مردم است و از همه توان خود استفاده می‌کند تا شرایط بهتری برای خدمت رسانی فراهم شود.

توجه جدی مقام معظم رهبری به خوزستان 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود به اظهارات مقام معظم رهبری در زمان سیلاب اشاره‌کرد و گفت: پیش از اینکه خوزستان در فروردین ۹۸ به شکل بحرانی درگیر سیلاب شود، استان گلستان دچار سیل شده بود در همان زمان مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان اجرایی کشور عنوان کردند که خوزستان را نیز دریابید.

عبیات ادامه‌داد: این گفته مقام معظم رهبری حاکی از توجه ویژه ایشان به مردم استان خوزستان است و همین امر باعث شد تا بخش قابل توجهی از خدمت رسانی نهادها و دستگاه‌های ملی همزمان با بحران سیلاب در خوزستان متمرکز شود.

وی یادآورشد: به واسطه این توجهه نیز بخش قابل توجهی از خسارت مربوط به بخش کشاورزی و زیرساخت‌های آسیب دیده ناشی از سیلاب فروردین ۹۸ جبران شده است.

عبور از بحران خشکسالی با درایت مردم 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان ادامه‌داد: پیش از این، پدیده خشکسالی به صورت خزنده و هم‌اکنون به صورت جهنده در استان خوزستان ظهور و بروز پیدا کرده است.

وی افزود: انتظار می‌رود با همکاری و درایت مردم ولایتمدار خوزستان، از دوره خشکسالی عبور کنیم و همواره خوزستانی متحد و استوار را شاهد باشیم.

عبیات یادآورشد: خوزستان نماد مقاومت هشت سال دفاع مقدس است و مردم آن پیرو مکتب اهل بیت علیهم السلام هستند و قطعا این مردم اجازه نخواهند داد که بدخواهان ملت ایران از دشواری‌های فعلی سوء استفاده کنند.

به گزارش ایرنا هم‌اکنون برخی از روستاهای خوزستان بصورت جدی دچار تنش آبی هستند و مشکلات تعدادی از این روستاها ناشی از عواملی فنی به ویژه در تاسیسات آبرسانی است.

فرمانده سپاه دشت آزادگان صبح امروز از سرعت بخشیدن به آبرسانی بستان با تهیه پمپ و الکتروپمپ برای تاسیسات آبرسانی از توابع این شهرستان خبر داده است. 

منبع:ایرنا


تلگرام آگاه نیوز
اینستاگرام آگاه نیوز
نظر کاربران
ارسال نظر
اخبار خوزستان

خبر داغ پربحث ترین
هفته نامه الکترونیکی آگاه
گزارش تصویری

سایت مقام معظم رهبری
رياست جمهوري
پایگاه اطلاع رسانی دولت
خبرگزاری ملت
مجلس شورای اسلامی
استانداری خوزستان
طراحی و پیاده سازی: راد وب